رصدخانه ی دبیرستان امام رضا(ع)

معرفی پروژه

آسمان نمای آنالوگ کنترل پذیر

بازسازی رصدخانه دبیرستان امام رضا:

پروژه بازسازی این رصدخانه در مدت ۳ ماه انجام شد.

اما پیش از اجرا  در برسی های انجام‌شده، موارد زیر به‌عنوان اشکالات عمده شناخته شد:

1- مشکلات ساختاری رصدخانه مانند: لرزش پایه‌های تلسکوپ‌ها، تبادل نور و هوای بین سقف و دیوار، سازوکار استفاده و ...

۲- عدم امکان هدایت متمرکز ابزارآلات رصدخانه

3- عدم امکان دسترسی به رصدخانه از راه دور

۴-  عدم تعریف پروژه‌های انجام‌پذیر در رصدخانه

۵-  عدم امکان استفاده از رصدخانه در طول روز

6- - استهلاک بالای تلسکوپ‌ها در فضای رصدخانه و آسیب دیدن بخش‌های اپتیکی آنها

پس از شناسایی مشکلات، شرکت انگاره فیزیک توس با استفاده از امکانات خود، اقدام به رفع آنها کرد.

یکی از اصلی‌ترین بخش‌هایی که مورد ساخت قرار گرفت، پایه تلسکوپ بود که خریداری و به‌دقت نصب شد. برای جلوگیری از هرگونه خطا، از نرم‌افزار‌های پیشرفته‌ای استفاده گردید که به‌دقت کار افزود.

ازآنجایی‌که بدنه گنبد از بدنه ثابت جداست، نیاز بود تا این فاصله -که نور و گرد و خاک از آن به‌راحتی عبورمی‌کرد- پوشانده شود. برای این منظور، استفاده از برس‌های صنعتی بهترین گزینه به شمارمی‌رفت.

در مرحله‌ای دیگر، شستشوی وسایل اپتیکی در دستور کار قرار گرفت. ازآنجا‌که این قطعات بسیار حساس هستند، از کارشناسان متخصص و ابزار‌های پیشرفته استفاده گردید تا این کار بسیار با دقت و بدون هیچ‌گونه اشکالی انجام شود.

استفاده از فیلترهای مخصوص برای رصدخانه‌ها بسیار مهم است. برای انجام این مهم از چند فیلتر موازی استفاده شد تا از هرگونه صدمه به قطعات اپتیکی جلوگیری شده و تصاویر مطلوبی از آن ایجاد شود.

برای جذاب نمودن فضای داخلی رصدخانه در تاریکی، از استاربال (گوی ستارگان) استفاده شد. گوی ستارگان طراحی‌شده برای رصدخانه حدود ۲۰۰۰ ستاره دارد و توسط یک کنترل‌گر می‌تواند در جهات مختلف چرخیده و نور خود را برای کیفیت بهتر نمایش متمرکز و جابه‌جا کند. ضمن اینکه نصب و کاربری آسان موردتوجه قرار گرفت.

مَقر تلسکوپ یکی از حساس‌ترین بخش‌های این پروژه بود که توسط متخصصان به‌دقت نصب شد. این مَقر که دارای موتوری برای حرکت دادن تلسکوپ است، با استفاده از نرم‌افزار The Sky تجربه کاربری بسیار خوبی را برای رصدگر به ارمغان میآورد.

 

نیاز به توضیحات بیشتر دارید؟